دکتر غلامرضا رئیسی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


کلینیک توانبخشی یبوست مز

کلینیک توانبخشی فلج صورت

مطب دکتر رئیسی

روشهای تزریق داخل مفاصل محیطی و بافت نرم

تزریق تاریخجه طولانی دارد. بقراط سعی کرد داخل عروق مغزی تزریق کند. پزشک ایرلندی بنام ریند در ۱۸۴۵سوزن توخالی را معرفی نمود. پزشک فرانسوی بنام پراواز در ۱۸۵۳اولین سرنگ را ساخت. دکتر وود نیز بطور مستقل سرنگ را ساخت و از تزریق مرفینبرای درمان دردهای نوروپاتیک استفاده نمود .اطلاعات بیشتر رادراینجا بخوانید

متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی معمولاً از تزریق داخل مفاصل محیطی و بافت نرم در درمان تعداد زیادی از بیماریهای عضلانی و اسکلتی استفاده میکنند.اولین تزریق داخل مفصلی کورتیکواستروئید توسط هولاندر و همکارانش در سال 1951 انجام گرفت که بهبود بالینی قابل توجهی در بیمارانی که دارای مفاصل التهابی بودند گزارش کردند. پس از آن هولاندر 250000 تزریق در هشت هزار بیمار انجام داد و اولین کسی بود که عوارض جانبی داخل مفصلی کورتیکواستروئیدها را توضیح داد. این عوارض شامل قرمزی وسیع در محل تزریق آسیب بافتی بدون ایجاد عفونت در مفاصل تحملکننده وزن و عفونت بودند(موارد عفونت بسیار نادر میباشند و یک مورد از هر پانزده هزار تزریق دچار عفونت میشود).

متخصص طب فیزیکی امروزه استفاده فراوانی از تزریق برای درمان التهاب تاندون و یا سایر محلهای نزدیک مفصل مثل «بورسا» را انجام می دهند. این تزریقها بندرتعوارض جانبی دیگری مثل لاغری در چربی موضعی و یا پارگی تاندون دارند. اگر داروی مناسب و روشصحیح بکار رود عوارض جانبی بسیارکم دیده میشود. در حالحاضر از سونوگرافی برای تعیینکردن محل دقیق تزریق مثلا در بخش طب فیزیکی بیمارستان فیروزگراستفاده می شود.اکثر متخصصان طب فیزیکی در سرتاسر دنیا این تزریقات برای کاهش درد بیماران استفاده میکنند. در مواردی که تزریق کورتیکواستروئیدها به نفع بیمار نیست یا مورد ندارد، میتوان از موارد دیگری مثل بیحسکنندههای موضعی، پلاکت، دکستروز یا ترکیبات هیالورونان برای تزریق استفاده کرد. قبلا در این وبلاگ به پرولوتراپی اشاره کرده بودیم. در پستهای آینده این وبلاگ در مورد تزریقات دیگر صحبت خواهیم کرد.

باید توجه داشت که تزریق به تنهایی در اکثر موارد باعث درمان بیماری نمی شود و باید روشهای دیگری مثل تمرین درمانی، تصحیح بیومکانیک، رفتار درمانی،فیزیوتراپی، اصلاح عادات اشتباه و ... باید انجام شود. چنین تجربه ای در آمریکا در دهه ۱۹۳۰ اتفاق افتاد و در ابتدا کلینیکهای تزریق تحت عنوان" کلینیک بلوک" مورد توجه فراوان قرار گرفت اما اثرات ناکامل و موقت درمان باعث شد چنین کلینیکهایی با کلینیکهای چند تخصصی که متخصصین توانبخشی و روانشناس و روانپزشک در آن حضور دارندجایگزین شود. بیماران نباید در صورت انجام تزریق بدون اقدامات توانبخشیو عدم پاسخ کافی سرخورده شوند.

اسید هیالورونیک و داروهای مشابه در آرتروز عوارض تزریق کورتیکواستروئیدها(کورتون) تأثیر تزریق کورتیکواستروئید ها
آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس و تماسنوار عصب و عضلهبیماریهای عضلانی اسکلتی توانبخشی کودکانتوانبخشی دیابتبیماریهای مغز و نخاعارتوز، پروتز، کفش و وسایدردطب ورزشطب سالمندانسوالات پزشکیمطالب تخصصی و فوق تخصصیENGLISHصفحه اصلی