دکتر غلامرضا رئیسی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


کلینیک توانبخشی یبوست مز

کلینیک توانبخشی فلج صورت

مطب دکتر رئیسی

علائم بالینی ام اس

ام اسعلایم بالینی ام اس بستگی به محل درگیری در مغز و نخاع دارد. بیشترین محل درگیری در ناحیه بینایی و اعصاب حرکتی چشم، مخچه؛ راههای حرکتی و ستون خلفی نخاع است. بنابراین یافته های بالینی شامل اختلال دید و حرکت چشم؛ حرکت اندامها، هماهنگی اندامها، سفتی عضلات(اسپاستیسیتی) و اشکالات حسی مثل درد و گزگز اندامها است.

علایم بیماران ام اس متفاوت است و از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. این علایم شامل احساس خستگی، اختلال حرکتی؛ اسپاستسیتی، خواب رفتگی و گزگز در اندامها، اشکال بینایی، اشکال در دفع ادرار و مدفوع، اختلال جنسی و اختلالت شناختی ، افسردگی، اضطراب، درمان این موارد شامل آموزش بیماران، اقدامات توانبخشی و دارو است.

علایم حسی ام اس

گزگز مورمور احساس سوزش واحساس فشار می توانند در ام اس دیده شوند. این علایم ممکن است در صورت درگیری نخاع بصورت قرینه دیده شوند یا بصورت حملاتی همراه با اشکال در گفتار دیده شوند.

اشکال در حس می تواند فرد را مستعد زخم فشاری کند.

یک علامت شایع حمله ای در ام اس ، احساس ناگهانی گزگز است که با خم کردن گردنبه تنه یا انتهای اندامها می کشد. تحریک حسی، حرکت ارادی گردن، تنفس سریع و پشت سرهم و استرس روحی ممکن است این علامت را ایجاد کند.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس و تماسنوار عصب و عضلهبیماریهای عضلانی اسکلتی توانبخشی کودکانتوانبخشی دیابتبیماریهای مغز و نخاعارتوز، پروتز، کفش و وسایدردطب ورزشطب سالمندانسوالات پزشکیمطالب تخصصی و فوق تخصصیENGLISHصفحه اصلی