دکتر غلامرضا رئیسی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


کلینیک توانبخشی یبوست مز

کلینیک توانبخشی فلج صورت

مطب دکتر رئیسی

طب توانبخشی در عرصه سلامت

طب توانبخشی علی رغم پیشینه طولانی آن در کشور ما هنوز بسیار جوان است و در عرصه سلامت جایگاه آن هنوز شناخته شده نیست. مطلب زیر مربوط به چند سال پیش است اما هنوز تازه است.

توانبخشي در تعريف مراقبتهاي بهداشتي، در زير مجموعه مراقبتهاي بهداشتي در سطح سوم در نظر گرفته شده است. امادر تعریف مدرن طب توانبخشي، توانبخشی محدود به مراحل پس از درمان بيماري نيست بلكه خود شامل پيشگيري از ناتواني و معلوليت بوده و بعنوان اقدام درماني همزمان با ساير اقدامات درماني ديگر شروع شده و پس از خاتمه درمان رايج ادامه مييابد و ممكن است در بيماراني مثل آسيب نخاع يا افراد دچار سوختگي تا آخر عمر ادامه پيدا كند.

توانبخشياگر چه آمار دقيقي از تعداد معلولين و افراد دچار ناتواني در كشور ما وجود ندارد, اما عواملي مانند جنگ تحميلي، آمار بالاي تصادفات، حوادث طبيعي، ازدواجهاي فاميلي و... علاوه بر علل رايج ناتواني ومعلوليت مانند سكته مغزي، سكته قلبي وسرطان باعث شده تعداد نسبتا زيادي از افرادجامعه دچار ناتواني و معلوليت باشند. از طرف ديگر اگر چه نسبت سني افراد مسن به كل جامعه بعلت جوان بودن جامعه كمتر شده اما تعداد مطلق افراد مسن افزايش يافته و اين امر باعث افزوده شدن در صد افراد مبتلا به ناتواني و معلوليت درجامعه گرديده است. در بسياري از كشورها اين درصد مشخص نيست اما بر اساس تخمين سازمان بهداشت جهاني تعداد افراد مبتلا به ناتواني و معلوليت 7 تا 9/20 درصد افراد جامعه تخمين زده ميشود. لذا درصد بسياربالايي از افراد جامعه نيازمند خدمات توانبخشي ميباشند. هزينه بالاي خدمات تخصصي توانبخشي از يك سو و عدم آشنائي پزشكان , پرستاران و ساير کارکنان عرصه سلامت با مسايل و مشكلات اين قشرنيازمند جامعه باعث ميشود پزشكان كه پتانسيل بالائي در ارائه خدمات دارند در اين زمينه تقريبا غير فعال باقي بمانند. از جهت ديگر آشنائي با خدمات توانبخشي بعنوان بخشي از خدمات درماني ارائه شده ميتواند باعث استفاده بجا وصحيح از اين خدمات درجهت رفع مشكل بيماران گردد.

در كشورهاي غربي 10 درصد جمعيت دچار ناتواني است به حدي كه باعث اختلال در كار يا فعاليت روزانه ميشود. اگر شكستگي ها پيچخوردگيها و دررفتگيها را بحساب نياوريم 15 درصد بيماران بالاي 34 سال و حدود 27 درصد بيماران بالاي 75 سال مشكلات نرولوژيك و موسكولواسكتال دارندكه توانبخشي ميتواند به آنها كمك نمايد.

سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس و تماسنوار عصب و عضلهبیماریهای عضلانی اسکلتی توانبخشی کودکانتوانبخشی دیابتبیماریهای مغز و نخاعارتوز، پروتز، کفش و وسایدردطب ورزشطب سالمندانسوالات پزشکیمطالب تخصصی و فوق تخصصیENGLISHصفحه اصلی