دکتر غلامرضا رئیسی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


کلینیک توانبخشی یبوست مز

کلینیک توانبخشی فلج صورت

مطب دکتر رئیسی

ساختمان ستون فقرات

بسیاری از بیماران تصور می کنند که کمردرد معادل بیرون زدن دیسک و فشار به سیاتیک است در اینجا به ساختمان ستون فقرات بصورت ساده پرداخته ایم.ستون فقرات از قسمتهای مختلفی ساخته شده است. بخش عمده ستون فقرات را استخوانها تشکیل می دهند. استخوانهای کمر یا ستون فقرات کمری مقدار زیادی از وزن بدن را تحمل کرکمردردده و ازطناب نخاعی نیزمحافظت می کند. ستون فقرات از 33 مهره تشکیل شده است.

اجزای ستون فقرات
ستون فقرات به 4 منطقه تقسیم شده است :
گردن (ستون فقرات گردنی) ، بستون فقرات سینه ای ،ستون فقرات کمری و در انتهای ستون فقرات استخوان خاجی و دنبالچه وجود دارد.مهره های گردن هفت مهره می باشند. اغلب بزرگسالان 12 مهره در ستون فقرات سینه ای دارند . پنج مهره در قسمت کمر وجود دارد و در زیر آن ، استخوان خاجی از پنج مهره ساخته شده است. در فرد بالغ، این پنج استخوان به هم جوش خورده و بصورت یک استخوان می باشد .دنبالچه استخوانهای کوچک در انتهای ستون فقرات است.ستون فقرات دارای مفاصلی است که در سمت پشت مهره هاقرار دارند. این مفاصل به تسهیل حرکت کمک کرده و برای انعطاف پذیری ستون فقرات بسیار مهم می باشند.

در میان مهره ها، دیسک بین مهره ای وجود دارد.دیسک ها هنگام حرکت مانند بالشتک برای ستون فقرات عمل می کنندو باعث جذب شوکهای وارده به ستون فقرات می شوند.هر دیسک از دو قسمت تشکیل شده. یک نوار خارجی سفت که آنولوس فیبروزوس نامیده می شود و یک ماده داخلی ژل مانند به نام نوکلئوس پولپوزوس مامیده می شود در پارگی دیسک بخشی از نوار حاشیه دیسک پاره می شود و در بیرون ریختن دیسک بخش ژله مانند به داخل کانال نخاعی ریخته می شود.مهره ها و دیسک ها با هم یک کانال بنام کانال نخاعی را برای حفاظت از نخاع و اعصاب نخاعی ایجاد می کنند.این اعصاب از مرکز مهره ها بیرون آمده و به نقاط مختلف بدن رفته و به حس از جمله حس درد و حرکت کمک می کنند .

ستون فقرات علاوه بر استخوانها از عضلات ، لیگامانها ، تاندون ها و عروق خونی تشکیل شده است. عضلاتمسول حرکت ستون فقرات می باشند و در چند لایه می باشند.رباطها، رشته های قابل انعطاف و سفتی از بافتی بنام بافت پیوندی هستند که استخوانها را به هم متصل می کنند .تاندونها ، عضلات را به استخوان ها و دیسکها متصل می کنند.آسیب به هر قسمت ستون فقرات می تواند باعث ایجاد کمردرد شود. تمام کمردردها در اثر بیرون زدگی دیسک نمی باشند. بیرون زدن دیسک نیز همیشه بر روی عصب سیاتیک فشار وارد نمی کند.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس و تماسنوار عصب و عضلهبیماریهای عضلانی اسکلتی توانبخشی کودکانتوانبخشی دیابتبیماریهای مغز و نخاعارتوز، پروتز، کفش و وسایدردطب ورزشطب سالمندانسوالات پزشکیمطالب تخصصی و فوق تخصصیENGLISHصفحه اصلی