دکتر غلامرضا رئیسی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


کلینیک توانبخشی یبوست مز

کلینیک توانبخشی فلج صورت

مطب دکتر رئیسی

عملکرد روده

روده بزرگروده بزرگ چيست و قبل از آسيب نخاعو ام اسچگونه عمل مي كند

روده بزرگ آخرين بخش دستگاه گوارش است و به آن كولون هم گفته ميشود. دستگاه گوارش يك لوله توخالي است كه از دهان تا مقعد كشيده شده و وظيفه اين دستگاه هضم و جذب مواد غذايي لازم بدن و دفع مواد اضافي است.

روده بزرگروده بزرگ محلي است كه مواد دفعي جمع شده تا در نهايت بوسيله عمل دفع به خارج از بدن فرستاده شود. همچنين در رودة بزرگ آب موجود در مواد دفعي بتدريج جذب ميشود.

مدفوع ممكن است نرم يا سفت باشد. ميزان سفتي مدفوع بستگي به اين دارد كه چه مدت در رودهبزرگ باقي بماند و آب آن جذب شود. با پرشدن روده بزرگ از مدفوع, جدار آن كشيده شده و كشيده شدن جدار روده به عضلات روده اين پيام را ميرساند كه با انقباض خود مدفوع را بسمت راست روده و مقعد حركت دهند. بطور معمول راست روده خالي از مدفوع است و در حقيقت اغلب مواقع خالي از مدفوع است و تنها هنگامي كه روده بزرگ شروع به حركت دادن مدفوع ميكند، راست روده پر از مدفوع ميشود. اين حركات روده بزرگ هنگام دفع مدفوع ايجاد ميشوند و بستگي به عادات فرد ، چند بار در روز تاچند بار در هفته تفاوت مي كنند. گاهي اين حركت بدنبال خوردن غذا يا مايعات گرم ايجاد ميشود و به آن « پاسخ معدهاي ، رودهاي » گفته ميشود.

در زمان حركت روده بزرگ, پيام ديگري به مغز رفته و فرد احساس دفع مدفوع مينمايد و خود را به توالت رسانده و با شل كردن عضلات مقعد دفع مدفوع انجام ميشود. براي تخليه مدفوع عضلات شكم و لگن نيز منقبض ميشوند تا راست روده از مدفوع خالي شود.

رودة بزرگ توسط اعصابي كه از قسمتهاي پائين نخاع پشتي منشأ گرفته اند كنترل ميشود. اين اعصاب عضلات ناحيه شكم را نيز كنترل مي كنند. قسمت پايين روده بزرگ توسط اعصابی از ناحيه خاجي كنترل ميشود. بعلاوه يك سيسم عصبي خودكار نيز در خود رود وجود دارد.

عنوان مطالب


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس و تماسنوار عصب و عضلهبیماریهای عضلانی اسکلتی توانبخشی کودکانتوانبخشی دیابتبیماریهای مغز و نخاعارتوز، پروتز، کفش و وسایدردطب ورزشطب سالمندانسوالات پزشکیمطالب تخصصی و فوق تخصصیENGLISHصفحه اصلی