دکتر غلامرضا رئیسی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


کلینیک توانبخشی یبوست مز

کلینیک توانبخشی فلج صورت

مطب دکتر رئیسی

پوكي استخوان

با افزايش سن به طور طبيعي مقدار كلسيم استخوانها كم ميشود. افزپوکی استخوان طب فیزیکیايش ميزان كلسيم استخوان تا سن سي سالگي رخ مي دهد و بعد تا مدتي ثابت مانده و سپس شروع به كاهش ميكند. در خانمها پوكي استخوان بيشتر از مردان ديده ميشود. پيشگيري از پوكي استخوان بايد از دوران كودكي آغاز شود. لذا بايد مصرف مقدار كافي غذاهاي حاوي كلسيم و ورزش را به فرزندان آموخت.

تغييرات ستون فقرات با افزايش سن

مهمترين خطر پوكي استخوان در افراد سالمند، ايجاد شكستگي استخواني است. بيشتر شكستگيها در استخوان ران، ستون فقرات و ساعد ديده ميشود. معمولاً شكستگي استخوان ران بر اثر زمين خوردن ايجاد ميشود كه پيشگيري از آن بطور جداگانه توضيح داده شده است. در فرد سالمند فشار ناشي از بلند كردن جسم سنگين ميتواند باعث شكستگي مهرهها در ستون فقرات شود. در صورت پوکی شديد اين حالت ميتواند حتی با بلند کردن جسم نسبتاًٍ سبک نيز ايجاد شود.

درمان داروئي و ورزش سنين پيري ميتواند سرعت پوكي استخوان را كمتر سازد.

توصيهها

1) كشيدن سيگار بايد قطع شود.

2) رژيم غذايي حاوي كلسيم ويتامينهاي كافي مصرف شود.

3) بايد از بلند كردن جسم سنگين پرهيز كرد.

4) بايد اقدامات پيشگيري از زمين خوردن را بكار بست.

5) مصرف نمك غذا محدود شود.

ورزش در پوكي استخوان

فردي كه دچار پوكي استخوان است بايد در يك برنامه ورزشي منظم شركت كند:

1) پيادهروي به مدت 45 دقيقه 3 بار در هفته يا پياده روي هر روز به مدت 30 دقيقه توصيه ميشود. ميتوان 30 دقيقه را به سه قسمت 10 دقيقهاي تقسيم كرد.

2) تمرين با وزنه سبك به طوري كه فشار بيش از حد به استخوانها وارد نشود (مقدار وزنه توسط پزشك مشخص ميشود).

3) ورزشهاي خاص ستون فقرات و افزايش قدرت شكمي. برخی ورزشها می توانند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهند. در این مورد مشاوره با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ضروری است.

داروها

براي كاهش پوكي استخوان از داروهائي مانند كلسيم و ويتامين «د» استفاده ميشود. مصرف اين داروها بايد تحت نظر پزشك باشد.در این مورد مشاوره با فوق تخصص غدد یا متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ضروری است.

منع مصرف کلسی تونین در پوکی استخوان اخیرا گزارشاتی در مورد استفاده طولانی مدت کلسی تونین calcitonin و ایجاد سرطان بخصوسازمان دارویی اروپا کلسیتونینص سرطان پروستات باعث شده که سازمان دارویی اروپا استفاده از این دارو را در پوکی استخوان منع کرده و آنرا فقط در سه مورد مجاز بداند.

۱. بیماری پاژه

۲. پوکی استخوان ناشی از بی حرکتی(حد اکثر برای یک ماه)

۳. افزایش کلسیم ناشی از سرطانکلسیتونین خطر سرطان

با توجه به اینکه مضرات کلسی تونین بیشتر از منافع آن می باشد نباید در درمان پوکی استخوان استفاده شود. بنابر این اطلاعیه اسپری کلسیتونین باید از بازار دارویی جمع شود.

بیماران باید توجه داشته باشند که این خطر در استفاده طولانی مدت دارو بوده است و مصارف کوتاه مدت با افزایش خطر مواجه نیست و بیمارانی که از این دارو مصرف می کرده اند جهت ادامه درمان و دریافت داروی مناسببا پزشک خود تماس بگیرند. در هر حال اقدامات طب فیزیکی ،بخصوصورزش درمانی و تغذیه مناسباساس درمان پوکی استخوان است و دارو نقش کمکی به این روند دارد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس و تماسنوار عصب و عضلهبیماریهای عضلانی اسکلتی توانبخشی کودکانتوانبخشی دیابتبیماریهای مغز و نخاعارتوز، پروتز، کفش و وسایدردطب ورزشطب سالمندانسوالات پزشکیمطالب تخصصی و فوق تخصصیENGLISHصفحه اصلی