دکتر غلامرضا رئیسی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


کلینیک توانبخشی یبوست مز

کلینیک توانبخشی فلج صورت

مطب دکتر رئیسی

سندرم پس از فلج اطفال

Post polio syndrome

برخي از بيماران مبتلا به فلج اطفال پس از چندين سال دچار حالتي مي شوند كه به سندرم پس از فلج اطفال معروف است و شامل، ضعف، درد و احساس خستگي است. ضعف عضلاني ممكن است در عضلاتي كه قبلا ظاهرا درگيري نداشته اند نيز ديده شود. اين افراد از خستگي زودرس، درد مفاصل، كاهش استقامت بدني و حتي لاغري عضلاني شكايت دارند. علايم ديگري مثل بي خوابي و عدم تحمل سرما ممكن است ديده شود. تشخيص اين حالت بوسيله گرفتن شرح حال، معاينه باليني و نوار عصب و عضله انجام مي شود.

درمان

استفاده از پيريدوستيگمين و كورتون تاثيرمشخصي نداشته است. روشهاي توانبخشي شامل ورزشهاي هوازي در حدي كه عضلات خسته نگردند مؤثر است بهتر است ورزشها در آب گرم انجام شود. تغيير در فعاليتهاي روزانه به نحوي كه در فواصل

متناوب فرد استراحت نمايد مي تواند به كاهش علايم كمك كند. در صورت لزوم استفاده از وسايل كمكي و ارتوزها لازم است. حتي در برخي موارد شديد بيمار بايد بطور متناوب از ويلچر استفاده نمايد.

چاقي براي اين بيماران بسيار مضر است.

بايد توجه داشت كه علايمي مانند دردهاي عضلاني در اثر استفاده بيش از حد از عضلات، آرتروز و سايندگي مفاصل و درگيري هاي عصبي در بيماراني كه فلج اطفال دارند شايعتر از معمول بوده و گاهي استفاده از ارتوز و بريس را ضروري مي سازد.

در اين بيماران مشكلات خواب معمولآ با درد ارتباط دارد و درمان درد مي تواند باعث رفع اين معضل گردد.

سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی

عنوان مطالب
آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس و تماسنوار عصب و عضلهبیماریهای عضلانی اسکلتی توانبخشی کودکانتوانبخشی دیابتبیماریهای مغز و نخاعارتوز، پروتز، کفش و وسایدردطب ورزشطب سالمندانسوالات پزشکیمطالب تخصصی و فوق تخصصیENGLISHصفحه اصلی