دکتر غلامرضا رئیسی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


کلینیک توانبخشی یبوست مز

کلینیک توانبخشی فلج صورت

مطب دکتر رئیسی

آسيب كامل و آسيب ناقص

آسيب كامل و آسيب ناقص در هنگام معاينه يكي از مواردي كه پزشك آن را بررسي ميكند, كامل يا ناقص بودن آسيب است. پزشك حركات عضلات مختلف و حس قسمتهاي مختلف را بررسي كرده و بر اساس نتايج معاينه عصبي, ناقص يا كامل بودن آسيب را تعيين ميكند. دو نوع آسيب نخاعي وجود دارد؛ آسيب كامل و آسيب ناقص. ميتوان آسيب كامل را به قطع تمام خطوط ارتباطي تلفن به يك ساختمان تشبيه كرد ولي در آسيب ناقص تعدادي از اين خطوط تلفن هنوز كار ميكنند.

مقدار پيام رد و بدل شده بين مغز و اندامهاي محيطي بستگي به اين دارد كه چه مقدار از اين خطوط قطع نشده باشند. برخي افراد با آسيب ناقص حس نسبتاَ خوبي دارند ولي توانائي حركت ندارند و برخي از آنها توانائي حركت نسبتاَ خوبي دارند ولي حس آنها خوب نيست. اختلاف بسيار زيادي بين افرادي كه آسيب ناقص نخاع دارند وجود دارد زيرا راههاي سالم باقي مانده در آنها كاملاَبا يكديگر متفاوت است.

همانطور كه ذكر شده در حال حاضر امكان ترميم اعصاب قطع شده در نخاع در دست تحقيق است اما اعصابي كه دچار تورم يا خونمردگي شده اند قابليت برگشت دارند. اين روند ممكن است به سرعت اتفاق افتد يا بسيار آهسته باشد. برخي افراد فكر ميكنند كه آسيب كامل به معني قطع كامل نخاع است و آسيب ناقص به معني قطع ناقص نخاع. چنين تصوري صحيح نيست و اصطلاح كامل و ناقص براي تعريف عملكرد نخاع است و منظور آسيب فيزيكي نخاع نميباشد. مثلاَ ممكن است يك كابل تلفن به طور ظاهري سالم باشد ولي سيمهاي داخل آن بطورکامل قطع شده باشند.

سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی

عنوان مطالب


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس و تماسنوار عصب و عضلهبیماریهای عضلانی اسکلتی توانبخشی کودکانتوانبخشی دیابتبیماریهای مغز و نخاعارتوز، پروتز، کفش و وسایدردطب ورزشطب سالمندانسوالات پزشکیمطالب تخصصی و فوق تخصصیENGLISHصفحه اصلی