دکتر غلامرضا رئیسی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


کلینیک توانبخشی یبوست مز

کلینیک توانبخشی فلج صورت

مطب دکتر رئیسی

سيستمهای اعتبار بخشی توانبخشی

سيستمهای اعتبار بخشی

سيستمهای متعددی برای اعتبار بخشی بيمارستانی وجود دارد که مهمترين آنها JCI (Joint Commission International)

UK Kings Fund system; Canadian Council on Health Services Accreditation (CCHSA), اعتبار بخشی بيمارستانی فرانسه بنام , HAS اعتبار بخشی بيمارستانی دانمارک بنام IKAS که بر اساس سيستم انگلستان است نام برد. اما تنها سيستم بين المللی اعتباربخشی توانبخشی CARF(Commission of Accreditation of Rehabilitation Facilities) است.

کارف از چهل سال پيش شروع به فعاليت نموده و بسياری از انجمنهای علمی از آن حمايت ميکنند.

سيستمهای متعددی در طب توانبخشی اعتبارسنجی ميشوند که ميتوان به برنامه توانبخشی جامع بستری که شامل دريافت خدمات پزشکی و توانبخشی بصورت بيست و چهار ساعته است،برنامه مراقبت از بيماران آسيب نخاع، برنامه اسيب مغزی را نام برد.

نقطه قوت کارف توجه آن به قوانين هر منطقه و استاندارد دهی بر اساس آموزشها و قوانين کشوری است.

از لحاظ منطقه ای، در حال حاضر عربستان سعودی درحال پيگيری کسب استاندارد برای مرکز توانبخشی خود ميباشد.

سيستمهای توانبخشی:

سيستمهای توانبخشی را ميتوان به دو نوع کلی تقسيم کرد:

در بهترين حالت مراقبت، بيمار در بخش توانبخشی بستری شده و کليه اقدامات درمانی برای او انجام ميشود بعنوان مثال بيمار آسيب نخاع در صورت سکته قلبی در بخش توانبخشی بستری ميشود و متخصص قلب به درمان او ميپردازد. مزيت اين روش، بستری شدن در بخشی است که با توجه به نيازهای متعدد اين بيماران طراحی شده است و همچنين پرسنل آموزش ديده در زمينه آسيب نخاع بهتر ميتوانند از بيمار مراقبت نمايند. اشکالات اين سيستم در درجه اول مسئله هزينه است. با توجه به هزينه بسيار بالای تختهای توانبخشی بخاطرنياز به امکانات وپرسنل اضافه ، اين کار تنها در مراکز خاصی انجام ميشود. همچنين پرسنل بخش بايد هم در زمينه اسيب نخاع و هم در زمينه بيماريهای داخلی و جراحی تبحر لازم را داشته باشند. لذا بيمارستانهای توانبخشی جهت مشکلات داخلی و جراحی با بيمارستانهای عمومی ارتباط دارند که در مواردی نوع ارتباط بصورت قانونمند و ارگانيزه میباشد تا در موارد ضروری از مشاوره و امکانات اين بيمارستانها بهره مند شوند. سيستم ديگر مراکز نگهداری بيماران آسيب نخاعی مزمن است. با توجه به نياز محدود تر اين افراد به خدمات توانبخشی، که يک ساعت در روز است اين مراکز از بيمارستان توانبخشی جدا است.

با توجه به عدم وجود تجربه کافی و پرسنل و هزينه های بالای بستری پيشنهاد ميشود بخش بستری توانبخشی در کنار و باهمکاری بخش بستری عمومی ايجاد شود.

ضميمه1

مرکز توانبخشی شفرد

Shepherd Center:

http://www.shepherd.org

مرکز توانبخشی شفرد يک مرکز توانبخشی خصوصی غير انتفاعی است که دارای بيماران آسيب نخاع، ضربه مغزی، مولتيپل اسکلروز و ساير بيماريهای نرولوژيک مثل گيلت باره، ميليت عرضی، سندرم بعد از پوليو و درد مزمن رابستری مينمايد. اين مرکز 100 تخت دارد.

بيمارستان توانبخشی عربستان سعودی:

Sultan Bin Abdulaziz Humanitarian City

http://www.humanitariancity.org.sa/default.asp

بيمارستان توانبخشی عربستان سعودی با چهارصد تخت بستری دارای سرويسهای توانبخشی آسيب نخاع، سکته مغزی، قطع عضو، ضربه مغزی، و.. است و در اکتبر 2002 افتتاح شده است.

عنوان مطالب


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس و تماسنوار عصب و عضلهبیماریهای عضلانی اسکلتی توانبخشی کودکانتوانبخشی دیابتبیماریهای مغز و نخاعارتوز، پروتز، کفش و وسایدردطب ورزشطب سالمندانسوالات پزشکیمطالب تخصصی و فوق تخصصیENGLISHصفحه اصلی