دکتر غلامرضا رئیسی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


کلینیک توانبخشی یبوست مز

کلینیک توانبخشی فلج صورت

مطب دکتر رئیسی

آسيب نخاع چيست ؟

آسيب نخاعممكن است نخاع در اثر بيماري ويا ضربه آٍسيب ببيند. در اكثر موارد آسيب نخاع بعلت فشار وارد شده از مهرهها ميباشد و در اثر اين آسيب نخاع ورم كرده يا دچار خونمردگي شود. ممكن است آسيب باعث پاره شدن فيبرهاي عصبي داخل نخاع شود. عفونت و يا بيماريهاي ديگر نيز ممكن است باعث همين نوع آسيبها گردند. براي اينكه نخاع آسيب شديد ببيند لازم نيست كه حتماَ قطع شود. اگر چه مطالعات مختلفي در حال انجام است تا امكان ترميم نخاع را فراهم سازد و اين تحقيقات در حيوانات با درصدي از موفقيت همراه بوده است ولي در حال حاضر نخاع پس از قطع شدن ديگر قابل ترميم نخواهد بود ولی اخيراٌ روشهائی برای پيوند نخاع در دست بررسی است و برخی از نتايج اوليه آن اميدوار کننده ميباشد. اين جمله به معني عدم بهبود شرايط بيمار آسيب نخاعي نيست و بسته به اينكه علت آٍسيب خونمردگي يا تورم باشد بيمار بهبود عصبي پيدا خواهد نمود. اين بهبودي شامل تغيير در حس و يا توانايي حركت اندامها و يا هر دو است مقدار بازگشت حس يا حركت در هر بيمار متفاوت بوده و با معاينه دقيق تا حدي قابل پيشگويي است .

بعد از ايجاد آٍسيب نخاع تمامي اعصابي كه بالاي محل آٍسيب قرار دارند به كار خود به همان شكل قبل از آسيب ادامه ميدهند اما در زير سطح آسيب نخاعي اعصاب نميتوانند پيامها را بين مغز و قسمتهاي بدن ردو بدل نمايند علت اين مسئله قطع شدن ارتباط بين دو قسمت نخاع است.

سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی

عنوان مطالب
آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس و تماسنوار عصب و عضلهبیماریهای عضلانی اسکلتی توانبخشی کودکانتوانبخشی دیابتبیماریهای مغز و نخاعارتوز، پروتز، کفش و وسایدردطب ورزشطب سالمندانسوالات پزشکیمطالب تخصصی و فوق تخصصیENGLISHصفحه اصلی