دکتر غلامرضا رئیسی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


مطب دکتر رئیسی

خطرات ورزش در سالمندان

خطرات ورزش در سالمندانورزش ميتواند همراه با خطراتي باشد كه شناخت آنها براي فرد سالمند بسيار مهم است. لذا شروع برنامه ورزشي بايد با تأييد پزشك در صورت لزوم تحت نظر پزشك انجام شود. گاهی انجام تست ورزش قبل از شروع برنامه ورزشی ضروری است. استفاده از تست ورزش قبل از شروع برنامه ورزشي ميتواند تا حدود زيادي به پزشك در تجويز ورزش مناسب كمك كند.درحال حاضر ورزشهای خاص تحت نظر پزشک متخصصطب فیزیکی و توانبخشیو ارزیابی قلبی عروقی در بیمارستان فیروزگر انجام میگیرد.

خطرات قلبي عروقي ورزش
در صورت بروز هر يك از علائم زير فوراً ورزش را قطع كرده با پزشك مشورت شود.
- درد قفسه سينه
- درد گردن و فك پائين
- احساس سرگيجه و يا حالت گيجي
- تنگي نفس
- احساس خستگي شديد
- بهم خوردن حالت تعادل
- حالت تهوع يا استفراغ
- درد شديد عضلات و مفاصل
- تپش قلب

يك راه كنترل شدت ورزش به اين طريق است كه شخص بايد بتواند با فرد ديگري صحبت كند و تنگي نفس مانع حرف زدن نشود.قبل از هر جلسه ورزشي بتدريج ميزان فعاليت زيادتر شود و در آخر جلسه ورزشي به تدريج فعاليت كم شود تا خطر عوارض قلبي كاهش يابد. قطع ناگهاني ورزش در حالي كه بدن گرم است ممكن است باعث ايجاد سنكوب گردد.

آسيب اندامها
هرگز در طي انجام اعمال ورزشي نبايد نفس خود را نگه داشت.بيشترين آسيب اندامها در افراد سالمند در قوزك پا ديده ميشود .برای کاهش آسيب اندامها علاوه بر بكار بستن اقدامات گفته شده در قسمت زمين خوردن اين کتاب بهتر است: از ورزش در سطوح ناصاف خودداري شود به جاي دوچرخه سواري از دوچرخه ثابت در منزل استفاده شود.بيحركتي ميتواند باعث بدتر شدن سائيدگي مفصلي گردد. لذا در صورت انجام ورزش به روش و ميزان صحيح، نبايد نگران سائيدگي مفصل در اثر ورزش بود.
سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سلیمان [ 1391-05-14 ]
فوق العاده و عالیست. خداوند همواره نگهدار شما باشد. در ادامه مسیر موفق و پیروز باشید.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیآدرس و تماسنوار عصب و عضلهبیماریهای عضلانی اسکلتی توانبخشی فلج صورتتوانبخشی کف لگنارتوز، پروتز، کفش و وسایبیماریهای مغز و نخاعتوانبخشی کودکانتوانبخشی دیابتدردطب ورزشطب سالمندانسوالات پزشکیمطالب تخصصی و فوق تخصصیENGLISHصفحه اصلی